Ajurwedyjski hit na trądzik i włosy : sproszkowane liście Neem

Total
0
Shares

 

Czytając o naturalnych sposobach walki z trądzikiem, pewnego razu natrafiłam na artykuł, dotyczący liści Neem. Okazuje się, że nie tylko liście, ale każda część tego wiecznie zielonego drzewa od ponad 5 tysięcy lat wykorzystywana jest w celach leczniczych.  Podobno neem pomaga przy wielu nieuleczalnych chorobach, natomiast myśląc bardziej obiektywnie, wiele badań potwierdza, iż sproszkowane liście tej rośliny posiadają silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antyseptyczne i przeciwgrzybicze.
#HISTORYCZNIE

 

Drzewo Neem z rodziny mahoniowych rośnie w Indiach i Afryce na wysokość do 20 m i jest uważane w języku suahili jako `drzewo z 40` ponieważ wg wierzeń leczy 40 rożnych chorób, w Indiach natomiast jest to `drzewo życia` lub `apteka natury`.

 

Według legendy powstanie neem zawdzięczamy kropli amrity (nektaru nieśmiertelności), która spadła na ziemię. Ze względu na swój gorzki smak zioło to zalecane jest w leczeniu stanów zapalnych skóry i układu trawiennego.

 

# SKÓRA

 

Ze względu na swój obłędnie gorzki smak skutecznie zwalcza choroby zapalne skóry. Łagodzi uczucie pieczenia, świądu, krwawienie,  objawy trądziku, pokrzywkę czy grzybicę.  Dobrze współgra z kurmkumą, lukrecją, różą i olejem rycynowym.

 

Wykorzystując powyższe właściwości, co jakiś czas robię maseczkę ze sproszkowanych liści. W odróżnieniu od glinek, konsystencja tej maseczki musi być rzadka. Z punktu widzenia konsumenta to całkiem dobre, bo przynajmniej na jedną maskę oczyszczającą nie zużywamy 1/2 opakowania.

 

Sama maseczka ma właściwości peelingujące ze względu na wyczuwalne drobinki.

 

 

#WŁOSY

 

Osobiście nie probowałam, ponieważ niecierpię takich specyfików na głowie. Już przygody z henną udowodniły mi, że to nie jest najlepszy pomysł. Znalazłam jednak kilka informacji, w jaki sposób pielęgnacja Neem wpływa na skórę głowy:

 

  • zwalcza łupież
  • usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń
  • tonizuje skórę głowy

 

# INNE WŁAŚCIWOŚCI

 

  • neutralizuje nadmiar kwasu żołądkowego, wspomaga leczenie choroby Crohna
  • Reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga leczenie cukrzycy
  • Uśnierza ból zębów i stany zapalne dziąseł oraz pomaga zachować ogólną higienę jamy ustnej. 

 

 

Moim zdaniem liście Neem to ciekawy środek, który faktycznie ma szansę zadziałać. Niestety ze względu na gorzki smak, nie jestem w stanie używać jej regularnie. Każdorazowo przy zmywaniu wpada mi do buzi i potem muszę się męczyć.. Jeśli chodzi o samo działanie, jak dotąd zawsze byłam zadowolona. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobają Ci się także: